Cloud Platform
Contact us
Asset Management
Vulnerability & Configuration Management
Risk Remediation
Threat Detection & Response
  • Overview
  • Platform Apps

  • Qualys Endpoint Security

    Advanced endpoint threat protection, improved threat context, and alert prioritization

  • Context XDR

    Extend detection and response beyond the endpoint to the enterprise

Compliance
Cloud Security

Qualys VMDR Yaması, Artık Linux İş Yüklerini de Kapsıyor

Patch Management, Linux ve Windows cihazlar için tek bir entegre çözümle güvenlik açığının iyileştirilmesini kolaylaştırıp hızlandırıyor

FOSTER ŞEHRİ, Calif. 21 Nisan 2021 - Qualys, Inc. (NASDAQ: QLYS), bulut tabanlı BT, güvenlik ve uyumluluk çözümleri konularında sektörün öncü ve başta gelen sağlayıcılarından biridir. Bugün güvenlik açığı saptama ve yanıt hizmetlerini tek bir platform üzerinden gerçekleştirme vizyonunu genişletmeye devam ettiğini ve böylece Linux sistemi için de yama desteğinin eklenmesiyle güvenlik açıklarını onarma süresini azalttığını açıkladı. Bu yama sayesinde Qualys Patch Management artık Linux, Windows ve üçüncü taraf uygulamalarına yönelik yamaların yaygın olarak kullanılan bir iş akışına sahip olan tek bir konsoldan yapılmasını destekliyor.

Kuruluşlar buluta geçerken, çoğu bulut platformu ve sunucusunun yaygın olarak kullandığı işletim sistemi olan Linux da saldırganların ortama erişim kazanmasında giderek daha büyük bir hedefe dönüşüyor. Dolayısıyla yamasız sistemler çoğu saldırının temel nedeni olduğundan hızlı iyileştirme kritik önem taşıyor. Fakat yamasız güvenlik açıklarının iyileştirilmesi söz konusu olduğunda önceliklendirilmiş güvenlik açıklarına yönelik uygun yamaların manuel olarak belirlenip ilişkilendirilmesi, farklı işletim sistemlerine özel farklı araçlara ihtiyaç duyulması gibi zorluklar ortaya çıkıyor. Otomasyon ve tutarlı araçlar olmaması, yama sürecini yavaşlatarak artan riski iyileştirmek için gereken ortalama süreyi uzatıyor.
VMDR’ın (Güvenlik Açığı Yönetimi, Saptama ve Yanıt) Linux sistemleri için yamayı destekleyecek şekilde genişletilmesi, müşterilerin büyük ölçekte iyileştirme gerçekleştirmelerine ve tek bir tıklamayla güvenlik açığı değerlendirmesi sağlayan aynı hafif Qualys Cloud Agent kullanarak yama yapmalarına olanak tanıyor. Uygulama, geniş bir katalogdan Linux yamalarını otomatik olarak ilişkilendirip eşleyerek ve uygulayarak daha da fazla zaman kazandırıp verimi artırıyor.

Patch Management for Linux
Linux için Qualys Patch Management, Linux yamalarını otomatik olarak ilişkilendirip eşliyor ve uyguluyor

VMDR çözümüne dahil olan Qualys Patch Management Güvenlik ve BT uzmanlarının Linux ve Windows işletim sistemleri, mobil ve üçüncü taraf uygulamaları için güvenlik açığı iyileştirmesine yardımcı olan, tamamen bulut tabanlı bir çözümdür.

Linux için Qualys Patch Management, yama sürecinin kullanıcılar için görünürlüğünü ve kontrolünü şu şekilde sağlıyor:
• Hem daha doğru sonuçlar elde edilmesi hem de güvenlik açıkları ile bunları iyileştirmek için gereken yamaların araştırılıp eşlenmesinin geleneksel yöntemlere kıyasla daha kısa sürede tamamlanabilmesi için güvenlik açıkları ve yamalar arasındaki ilişkinin otomatikleştirilmesi.
• Linux, Windows ve üçüncü taraf uygulamalarına yama dağıtımının birleştirilerek yamaların satıcıya özel konsollarda silo biçiminde yönetilmesi ihtiyacının ortadan kalkması.
• Hem Linux hem Windows iş akışlarındaki iyileştirmelerin kolayca izlenip yönetilmesi için merkezileştirilmiş iş akışları ve panoda gerçek zamanlı görüntüleme.

Qualys Geçici CEO’su ve baş ürün yöneticisi Sumedh Thakar yeni genişleme hakkında şunları söylüyor: “VMDR’a Linux yamasının eklenmesi, Qualys’in tüm güvenlik açığı ve yamalama sürecinin saptama ve düzenlemesinin otomatikleştirilmesine dair verdiği sözün sonucudur. Bu sayede müşteriler iyileştirme süresini büyük ölçüde kısaltıp genel güvenlik durumlarını geliştirebilecekler.” “Güvenlik açığı yönetimine uçtan uca yaklaşım, hem Linux hem Windows işletim sistemlerinde birleştirilmiş bir yamalama görünümü sağlarken aynı zamanda da güvenlik ve BT ekipleri arasındaki siloları ortadan kaldırarak iyileştirme sürecini hızlandırır.”

Kullanılabilirlik
Linux için Qualys Patch Management Mayıs sonuna kadar tek ürün veya Qualys VMDR çözümüne dahil olarak sunulacak. Linux için Qualys Patch Management ilk olarak Red Hat 6, 7 desteğiyle başlayıp yakında tüm büyük Linux dağıtımcılarını destekleyecek şekilde genişletilecek

Beta programda yer almak için www.qualys.com/beta-signup/patch-management-linux/ adresini ziyaret edin veya daha fazla bilgi için 5 Mayıs’taki Linux Cihazlar için Qualys Patch Management web seminerimize katılın.

Ek Kaynaklar
Linux Yamalama Yönetimi blogunu okuyun
Qualys Patch Management ve Qualys VMDR hakkında daha fazla bilgi edinin
• Ayrıntılar için bkz. Qualys Cloud Platform
LinkedIn ve Twitter’da Qualys’i takip edin

Qualys Hakkında
Qualys, Inc. (NASDAQ: QLYS) bulut tabanlı güvenlik ve uyumluluk çözümleri alanında, 130’u aşkın ülkede 19.000’den fazla aktif müşteriye hizmet veren öncü ve lider sağlayıcılardan biridir. Müşterileri arasında, Forbes Global 100 ve Fortune 100 listelerindeki şirketler de bulunmaktadır. Qualys, kuruluşların güvenlik ve uyumluluk çözümlerini tek bir platform üzerinde bir araya getirip düzenlemesine ve dijital dönüşüm girişimlerine güvenlik özellikleri eklemesine yardımcı olur. Böylece kuruluşlar daha çevik bir şekilde hareket eder, iş alanında daha iyi sonuçlara ulaşır ve büyük maliyet tasarrufları sağlar.

Qualys Cloud Platform ve entegre Bulut uygulamaları, işletmelere sürekli olarak kritik güvenlik bilgileri sağlayarak şirket içinde, uç noktalarda, bulutlarda, kapsayıcılarda ve mobil ortamlarda hem BT sistemleri hem de web uygulamalarına yönelik tüm denetim, uyumluluk ve koruma işlemlerinin otomatik hale getirilmesine olanak tanır. İlk SaaS güvenlik şirketlerinden biri olarak 1999’da kurulan Qualys; Amazon Web Services, Microsoft Azure ve Google Cloud Platform gibi lider bulut sağlayıcılarının yanı sıra Accenture, BT, Cognizant Technology Solutions, Deutsche Telekom, DXC Technology, Fujitsu, HCL Technologies, IBM, Infosys, NTT, Optiv, SecureWorks, Tata Communications, Verizon ve Wipro dahil olmak üzere yönetilen hizmet sağlayıcıları ve danışmanlık kuruluşlarıyla stratejik ortaklıklar kurmuştur. Şirket ayrıca Cloud Security Alliance’ın da kurucu üyelerinden biridir. Daha fazla bilgi için lütfen www.qualys.com adresini ziyaret edin.

Qualys ve Qualys logosu, Qualys, Inc şirketinin tescilli ticari markalarıdır. Tüm diğer ürünler veya adlar, ilgili şirketlerin ticari markaları olabilir.

Medya İletişim:
Promedia Halkla İlişkiler
Esen Esin
esen@promedia.com.tr

Media Contact:
Tami Casey
Qualys
media@qualys.com